Gruszka, czyli samo zdrowie

30 grudnia, 2020

Elementem wiodącym w naszym menu jest gruszka. Nawiązuje ona do nazwy restauracji oraz samego miejsca, w którym restauracja jest usytuowana. XIV-wieczna kamienica przy ul. Szczepańskiej 1 wybudowana została około 1300 roku i nazwana „Sub Pira” ub „Sub Pyrn”, czyli Pod Gruszką. 

 

Menu stworzone zostało z myślą o tradycyjnych daniach z elementami kuchni europejskiej. Skomponowane tak, by znalazły się w nim propozycje zarówno na lekki brunch, jak i na wystawną kolację. W karcie mamy propozycje zarówno dla miłośników tradycji, jak i dla tych, którzy cenią sobie smaki nie tylko polskiej kuchni. W wielu daniach pojawia się gruszka. Dlaczego warto przyjrzeć się bliżej temu, z pozoru dobrze nam znanemu, owocowi? Właściwości zdrowotne gruszek mogą okazać się dużym zaskoczeniem.

 

Co takiego ma w sobie gruszka?

Gruszki obok walorów smakowych, które pozwalają na różnorodne komponowanie ich zarówno z deserami jak i potrawami wytrawnymi, z mięsem, serem czy z sałatkami, są źródłem wielu witamin i minerałów.

W Europie gruszki znane były od wieków. Zaznaczyły nawet swoje miejsce w Odysei Homera. Orędownikiem gruszek był również Juliusz Cezar, który w swych ogrodach uprawiał grusze. Owoce te są między innymi źródłem błonnika, mają właściwości przeciwzapalne, wzmacniają serce oraz zmniejszają ryzyko nowotworów. Ich właściwości i wartości odżywcze były wykorzystywane od wieków. Stosowane na przeziębienie czy kaszel, a nawet na gorączkę, stawały się naturalnym lekarstwem. Również dziś gruszka uważana jest za owoc, który wpływa na harmonijne funkcjonowanie całego organizmu. Łagodzi dolegliwości trawienne, dzięki zawartości jodu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy a dzięki zawartości witaminy K zapobiega krzepnięciu krwi, poprawiając krążenie w organizmie.

Gruszka wpływa na na poprawę nastroju, bowiem zawarta w niej miedź wspiera stabilizację psychiczną, ma wpływ na pamięć i procesy uczenia się.

 

Gruszka Pod Gruszką

Zalety gruszek można by wymieniać jeszcze długo, ale nam nie pozostaje nic innego, jak poprzestać na tym i zaprosić na deser – gruszkę w białym winie, która podbija serca naszych gości.

Pomysłów na gruszkowe desery jest całe mnóstwo, ale taki jest tylko jeden. Naszą gruszkę marynujemy w białym winie i syropie korzennym. Kwaskowy sos z leśnych owoców przełamuje słodki smak gruszki, a marcepanowy spód dodaje jej elegancji i charakteru. Nie możemy zdradzić wszystkich sekretów tego deseru – przyjdźcie i poznajcie je sami!

 

 

ZAPRASZAMY

DO SERCA

KRAKOWA

ul. Szczepańska 1, 31-011 Kraków

Godziny otwarcia:
pon.-pt.: 12:00 – 22:00
sob.-nd.: 10:00 – 22:00

tel.: +48 797 516 702
biuro@restauracjapodgruszka.pl
rezerwacja@restauracjapodgruszka.pl

ZAREZERWUJ

STOLIK

    Zapraszamy również do:

    Polecają nas:

    Restauracja Pod Gruszką

    Copyright to: © 2020 Restauracja Pod Gruszką. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Projekt: perceptika