Tradycyjny smak, najwyższa jakość produktów
30 grudnia, 2020
Tradycyjna kuchnia polska jest popularna nie tylko wśród zagranicznych turystów. Coraz częściej wybieramy ją na okazje rodzinne, przyjęcia okolicznościowe oraz biznesowe kolacje.
Na kształtowanie się tradycyjnych polskich dań miała na przestrzeni wieków wpływ dostępność produktów, sezonowość, a także rodzime kuchnie innych narodowości. Tradycyjne receptury potraw ulegały zmianom na przestrzeni czasu. Żurek, rosół, barszcz, kaczka czy pierogi są znakami rozpoznawczymi polskiej kuchni.
Jakość składników to klucz do sukcesu
Choć ze smakiem tradycyjnych potraw nie należy eksperymentować, wymagają one staranności w przyrządzaniu, a ich smak często zależy od jakości produktów. Dlatego Pod Gruszką dbamy o to, by naszą restaurację zaopatrywać lokalnie w produkty najwyższej jakości. Prowadzimy też własne gospodarstwo rolne z sadem owocowym i ogrodem warzywnym. W sezonie zimowym korzystamy z domowych, własnych przetworów. Dania komponujemy ze składników z własnych upraw lub z produktów dostarczonych przez sprawdzonych, lokalnych dostawców.
Dzięki temu nasze zupy zachowują w sobie aromat najwyższej jakości warzyw. Szczególną popularnością cieszą się nasze zupy-kremy – dwukolorowy krem z marchewki i groszku oraz krem pomidorowy z nutą bazylii. Delikatne, rozgrzewające, idealne jako lekki, zdrowy posiłek.
Wygląd ma znaczenie
Pod Gruszką wiemy, że tradycyjna kuchnia wymaga odpowiedniej oprawy. Dlatego dbamy o to, by na talerzu znalazło się nie tylko królestwo smaków lecz także uczta dla oka. Wyjątkowe podanie, subtelne dekoracje, nuta elegancji – wszystko to dodaje charakteru uroczystym okazjom.
Czy mięso jest zdrowe?
W tradycyjnej polskiej kuchni nie brakuje dań mięsnych. Ale czy mięso jest zdrowe? Jedzone z umiarem i w określonych ilościach – oczywiście jest. Dietetycy mówią, że powinniśmy jeść mięso trzy razy w tygodniu, a dwa razy w tygodniu rybę.
Dania mięsne stanowią sporą część naszego menu – wśród nich znajdzie się cielęcina, kaczka, gęsina, czy pstrąg.
Cielęcina, zaraz obok drobiu, jest najchudszym gatunkiem mięsa na rynku. Cielęcina to źródło witamin grupy B. Najwięcej znajdziemy w niej witaminy B1, B2 oraz PP. Pod Gruszką dusimy cielęcinę w czerwonym winie z dodatkiem rozmarynu. Serwujemy ją z ziemniaczanym gratin, kurkami i miksem świeżych warzyw.
Kaczka to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają dobry wpływ na nasz układ krwionośny. Jest również źródłem żelaza, które stanowi doskonałą ochronę przed anemią i poprawia układ odpornościowy naszego organizmu. Rewelacyjnie komponuje się z purée selerowo-gruszkowym z winnym żurawinowym sosem oraz buraczkami.
Gęsina serwowana z sosem śliwkowym i miniwarzywami to nawet 10 razy więcej kwasów jednonienasyconych niż mięso kurczaka czy indyka. Kwasy te przyczyniają się do podnoszenia dobrego cholesterolu, a obniżają zły.
Bazujemy na produktach regionalnych, dlatego w naszej karcie nie mogło zabraknąć ojcowskiego pstrąga. Ze wszystkich ryb słodkowodnych to właśnie on dostarcza najwięcej kwasów omega-3, chroniących przed chorobami serca i układu krążenia. Smażony na maśle koperkowym staje się delikatnie chrupki.
Wino do obiadu
Żadne z opisanych dań nie byłoby pełnią ideału, gdyby nie dopasowany do niego rodzaj wina. Wino wzbogaca smak spożywanych potraw, poprawia trawienie oraz wpływa pozytywnie na serce, układ krwionośny czy trzustkę. Odpowiednie dobranie rodzaju wina do posiłku wzbogaci smak jedzenia i uprzyjemni rodzinny obiad.